اخبار مدرسهدانش افزایی

نقش والدین در آموزش آنلاین دانش آموزان

نقش والدین در آموزش آنلاین دانش آموزان

درست مانند محیط های یادگیری سنتی، نقش و تاثیر والدین در موفقیت دانش آموزان در هنگام یادگیری آنلاین بسیار مهم و آشکار است. آنها از تنظیم سرعت و ایجاد یک فضای فیزیکی در نظرگرفته شده برای یادگیری پشتیبانی می کنند. علاوه بر این به دانش آموز خود در تفهیم مطالب درسی کمک می کنند. به منظور اطمینان از تداوم یادگیری موسسات آموزشی برای ارائه برنامه های یادگیری آنلاین به دانش آموزان از پلتفرم های برگزاری کلاس آنلاین استفاده می کنند. برای والدین مطمئنا این مسئولیت اضافه شده با توجه به کار شخصی آنها در خانه، به طور فعال در یادگیری آنلاین روزانه فرزندشان شرکت کنند.
درست است که یادگیری آنلاین همه افراد را با چالش های جدی مواجه می کند، حتی با تجربه ترین افراد در زمینه فناوری نیز با مشکل روبرو هستند. زیرا ممکن است بسیاری از جنبه های مهم یادگیری به صورت آنلاین منتقل نشود. اما در عین حال ما باید تا زمان بازگشایی مدرسه ها با این تغییر سازگار شویم. حقیقت این است که کلاس های آنلاین فقط با همکاری همه جانبه والدین امکان پذیر است. بنابراین چگونه والدین می توانند روی یادگیری آنلاین فرزند خود به طور معنی دار تاثیر بگذارند؟

چند نکته طلایی آموزش آنلاین ویژه والدین

برگزاری کلاس آنلاین به جای کلاس های حضوری برای یادگیری دانش آموزان محدودیت هایی را ایجاد می کند. اما والدین می توانند با رعایت چند نکته طلایی آموزش آنلاین فضای بهتری برای یادگیری مجازی فرزندان خود فراهم کنند. در ادامه مهم ترین نکات آموزش آنلاین ویژه والدین را به شما آموزش می دهیم.

 1. برنامه ای تنظیم کنید و آن را حفظ کنید
  هر چه این برنامه به برنامه مدرسه نزدیک تر باشد آسان تر خواهد بود. شما می توانید برنامه را متناسب با شرایط خود در خانه اصلاح کنید. شما می توانید برنامه ریزی کنید دانش آموز شما صبح بیدار شود و همانطور که در کلاس های حضوری شرکت می کرد در خانه آموزش ببیند. شما می توانید مطابق با سبک یادگیری دانش آموز خود برنامه ریزی کنید و یک برنامه خاص و مفید برای او طراحی کنید. این برنامه نباید خیلی سختگیرانه باشد.
 2.  آموزش کار با ابزارهای دیجیتالی
  یکی از مهم ترین نقش والدین در آموزش آنلاین فرزندان این است که به او شیوه کار کردن با ابزارهای دیجیتالی را آموزش بدهیم.
 3. وقت استراحت تنظیم کنید.
  برای اینکه تمرکز دانش آموز شما در کلاس بیشتر باشد تایم استراحت و بازی و سرگرمی قبل و بعد از کلاس آنلاین برای او درنظر بگیرید. در این صورت دانش آموز شما با انرژی و تمرکز بیشتری در کلاس شرکت می کند.
 4. عوامل حواس پرتی دانش آموز خود را کاهش دهید
  در آموزش مجازی عوامل مختلفی باعث حواس پرتی دانش آموز شما می شود. به عنوان مثال فضای مجازی مثل اینستاگرام در زمان برگزاری کلاس آنلاین تا حد زیادی تمرکز دانش آموز شما را به هم می ریزد و بازدهی او را در یادگیری کاهش می دهد. بنابراین لازم است استفاده از این تجهیزات را برای دانش آموز خود محدود کنید و یا در زمان های استراحت به او اجازه دهید از این تجهیزات استفاده کنند.
 5. اطمینان حاصل کنید تمام تجهیزات مورد نیاز برای آموزش آنلاین را در اختیار دارید.
  این تجهیزات می تواند شامل کامپیوتر، لپ تاپ یا تبلت، مداد و کاغذ، یک اتصال وای فای پایدار، اطلاعات ورود به کلاس، برنامه های یادداشت برداری و… باشد.
 6. محیطی مناسب برای یادگیری را فراهم کنید.
  فراهم کردن یک محیط آرام و به دور از شلوغی همراه با نور کافی برای شرکت در کلاس آنلاین ضروری است. سر و صدا می تواند منجر به حواس پرتی دانش آموزان شود. بنابراین لازم است یک منطقه مشخص برای آموزش فرزندان خود بدون ایجاد مزاحمت در کلاس ها در نظر بگیرید.
 7. یک برنامه روزانه ایجاد کنید.
 8. آموزش ندهید. به آنها کمک کنید تا مطالب را درک کنند.
  کمک به دانش آموزان در درک مطلب یکی از نکات مهم آموزش آنلاین برای والدین است.
 9. به دانش آموزان کمک کنید پیام ها را بررسی کنند و با مدرسه ارتباط برقرار کنند
  پیام های روزانه دانش آموزان و معلمان را بررسی کنید و مطمئن شوید به پیام هایی که نیاز به پاسخ دارند پاسخ داده شده است.
 10. موانع آموزش آنلاین را شناسایی کنید
  لازم است در طول برگزاری کلاس آنلاین مشکلاتی که ممکن است دانش آموز شما با آنها دست و پنجه نرم کند را شناسایی کنید. به عنوان مثال وقتی دانش آموز شما می گوید نمی فهمم اولین قدم این است که دقیقا بفهمیم چه چیزی را نمی فهمد. به همین دلیل شما در کنار دانش آموزتان هستید تا در چنین شرایطی به آنها کمک کنید.
 11. از منابع مدرسه استفاده کنید
  برای پشتیبانی با مدرسه فرزند خود تماس بگیرید. این امر به ویژه زمانی که فرزند شما به پشتیبانی و خدمات اضافی در مدرسه نیاز داشته باشد بسیار مهم است. به عنوان والدین حمایت از هیئت علمی مدرسه به ایجاد روابط قوی و اعتماد کمک می کند.
 12. آموزش را شخصی سازی کنید
  تقریبا همیشه این امکان را در اختیار دارید تا فضای یادگیری فرزندتان(صدا، نور، اتاق، تجهیزات و…) را شخصی سازی کنید. حتی ممکن است مقداری بر برنامه درسی کنترل داشته باشید.
 13. فرزندتان را تشویق کنید.
  هنگامی که فرزندتان تکالیف خود را انجام می دهد برای ایجاد انگیزه در او، لازم است او را تشویق کنید.
 14. انعطاف پذیر باشید
  برنامه روزانه خود را مطابق با میزان سختی فعالیت های درسی دانش آموزتان تغییر دهید.
 15. با مشاور دانش آموز خود در ارتباط باشید
  در مواقعی که دانش آموز شما دچار مشکل در یادگیری شود و یا نتواند تکالیف خود را انجام دهد و در کلاس شرکت کند می توانید از طریق ارتباط با مشاور دانش آموز خود از آن ها کمک بگیرید.
 16. از منابع مناسب استفاده کنید.
  می توان از برخی منابع آموزش در خانه برای کمک به افراد مبتدی جهت آموزش استفاده کنید.
 17. محیط یادگیری انها را سازماندهی کنید
  یا به آنها کمک کنید محیط یادگیری خود را چه فیزیکی و چه دیجیتالی سازمان دهند. فضای اتاق شبیه به کلاس درس شود
 18. از دانش آموزتان در آموزش حمایت کنید.
  دانش آموز شما به طیف وسیعی از حمایت نیاز دارد. این حمایت ها شامل مشارکتی، روانشناختی، فناوری، انضباطی و… است.
 19. به آنها کمک کنید انگیزه خودشان را پیدا کنند.
  لازم است به دانش آموزان انگیزه دهیم تا با همان روحیه حضور در مدرسه در کلاسها شرکت کنند. ایجاد انگیزه در دانش آموز حوزه ای است که والدین نقش موثرتری نسبت به معلم ایفا می کنند. ایده این است که به آنها کمک کنید بخواهند بیاموزند بدون اینکه آنها را از نظر روانشناختی مجازات کنید.
 20. نحوه یادگیری را بفهمید.
  این به شما کمک می کند در صورتی که دانش آموز شما به دلایلی مثل مریض شدن در یک جلسه غیبت کرد بتوانید به شیوه آموزش معلم دانش آموز خود در فرصتی مناسب به دانش آموز خود آموزش دهید.
 21. به دانش آموز خود کمک کنید با دوستانش در ارتباط باشد
  فضای مدرسه مهارت های ارتباطی دانش آموز شما را تقویت می کند. حال با مجازی شدن این فضا خلاء حضور فیزیکی احساس می شود و پیشنهاد می شود با مدیریت و نظارت ارتباط با دوستانشان را حفظ کنند.
 22.  مدیریت زمان داشته باشید.
  و با مدیریت زمان برنامه ارایه شده از طرف مدرسه را اجرا کنید
 23. کمک به انجام تکالیف
  گاهی لازم است به عنوان والدین دانش آموزان به ویژه دانش آموزان خردسال که آشنایی با سیستم آموزش ندارند در انجام تکالیفشان کمک کنید.
 24. نظارت داشته باشید.
  دانش آموزان رفتار و نگرش والدین خود را الگو می کنند. دانش آموزان امروز بسیار باهوش و از نظر فنی پیشرفته هستند و گاهی اوقات می توانند در کلاس های آنلاین به جای توجه به تدریس معلم دست به اقدامات شیطنت آمیز نظیر بازی، گفتگو با دوستان خود و… بزنند. با توجه به اینکه در کلاس های آنلاین امکان نظارت مستقیم روی دانش آموزان از طریق معلم وجود ندارد، والدین موظف هستند بر میزان توجه فرزند خود به کلاس درس و یادگیری وی نظارت داشته باشند. بنابراین والدین مسئولیت دارند یک محیط یادگیری در خانه ایجاد کنند که دارای مجموعه ای از قوانین و مقررات باشد.
 25. در حین برگزاری کلاس آنلاین دخالت نکنید.
 26. آشنا شدن با ابزار آموزش الکترونیکی دانش آموز و کمک به او در کار با آن 
  ابزارها و وسایلی که توسط دانش آموزان برای اهداف تفریجی مثل بازی، کارتون ها و فیلم ها مورد استفاده قرار گرفته است اکنون برای اهداف آموزشی استفاده می شوند. این اتفاق برای آنها جدید است بنابراین لازم است مدام آنها را تشویق کنیم.به استفاده درست…

 

و در آخر:

والدین در هر سنی به عنوان مربی برای دانش آموزان خود فعالیت می کنند و از طریق فرآیند یادگیری از آنها حمایت می کنند. به همان روشی که والدین می توانند دانش آموزان را برای مدرسه راهنمایی و تشویق کنند، نقش مهمی در یادگیری آنلاین دانش آموزان خود دارند. ما مطمئن نیستیم که آموزش از راه دور چه مدت ادامه خواهد داشت اما می دانیم که برای همیشه ادامه ندارد. از این رو ما به عنوان والدین موظف هستیم در کودکان خود اعتماد به نفس و خوش بینی ایجاد کنیم که با هم از پس این بحران برخواهیم آمد. ما باید با تعیین وقت آموزش آنلاین، اولویت بندی نیازها و توجه شخصی، ارزش بیشتری برای آموزش و یادگیری تعیین کنیم.

 

گردآورنده : امیر سیجاوندی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن